YORGAN NASIL YIKANMALIDIR?

YORGAN NASIL YIKANMALIDIR?

03-08-2021

Belki de uygulanabilecek en zahmetsiz ve temiz yöntemlerden biridir. Ancak evinizdeki çamaşır makineniz büyük yani yorganı yıkayabilecek kapasitede olması gerekir. Aksi halde masraf çıkarmayayım derken büyük masrafa sebep olabilirsiniz.

Yorgan su çektiğinde yıkanmadan önceki halinden daha ağır olur. Bu durumu düşünerek yüksek kapasiteli bir çamaşır makinesi kullanın. Yorganınızı çamaşır makinesine yavaşça yerleştirin.

Program olarak hassas yıkamayı seçin.

Deterjan gözüne az miktarda hafif ya da doğal deterjan ekleyin. Sabunu ya da deterjanı çok koyarsanız makinadan taşabilir.

Yorganı sabundan arındırmak adına 2 kez durulama yapın. Yorganda sabun kalıntıları olursa vücudunuzda alerjik reaksiyonlar gösterebilir.

Çamaşır makinesinde yıkadığınız yorganı kurutmak için kurutma makineniz varsa onu tercih edebilirsiniz. Kurutucuda birkaç kez kurutmanız gerekebilir. Nemli kalırsa küflenme olacağı için iyice kuruduğundan emin olun.

Kurutma makinesi yoksa eğer çamaşır askısına sererek ya da bir yere sererek güneş altında kurutabilirsiniz.

Makinede kurutacaksanız eğer tüylerin yapılmaması ve birbirinden ayrılması adına kurutucuya tenis topları yerleştirebilirsiniz. Kurutma süresince yorganı birkaç kez alarak kabartmalısınız.

Yorganın kuruduğundan emin değilseniz eğer yukarıya doğru kaldırarak kumaşın içine doğru bakın. Kümeler görünüyorsa eğer yani tüyler toplu bir şekilde duruyorsa bu iyi bir kurutma gerçekleşmediği anlamına gelir. Yeniden kurutucuya koyun ve kurutma işlemini tüyler yayılana kadar devam ettirin.

Yine de nemli kaldığını düşünüyorsanız veya kurutucuyu kullanmak istemiyorsanız güneş gören bir yerde tutabilir, kurumasını sağlayabilirsiniz.

Yorganı makinede bu şekilde yıkayabilir, kurutma evresi tamamlandığında kullanabilir ya da kaldırabilirsiniz.


E-bülten Aboneliği

Yeniliklerden ve fırsatlardan haberdar olmak için abone olun.